Menu:

Linki:

arrowRozważania ks. Zbigniewa Wolaka

arrowKsięga gości

arrowZdziarzec
arrowLKS Janovia
arrowRadomyśl Wielki
arrowZasów

Rankingi:

Podoba Ci się strona? Zagłosuj na nią!
Podkarpacka toplista - WicherskiTOP LISTA miasta Mielec

Odwiedziający od / Visitors since 2001

Ostatni wpis w księdze gości:

Gdyby tak jeszcze były zdjecia pn "Cztery pory roku" obecnie piekne ośnieżone sosny, wylane rowy, dzieci na sankach, kolenicy na czele z turoniem, nie mówiac już o jakiejs piosence, czy koledzie w wykonaniu kapeli z Zarówki na you tube, wszedzie na swiecie jest pięknie i kolorowo, ale najblizej naszych serc jest nasza piekna żarowka. Wybaczcie mi ale to takie małe i wielkie moje marzenia na Nowy Rok,
Szczęsliwego Nowego Roku życzy żarowianka anka

inne wpisy...

dodaj wpis...

Witamy!

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą uzupełnić znajdujące się tu informacje lub po prostu chcą się podzielić swoimi wspomnieniami, informacjami itd. Czas ucieka bardzo szybko...krople deszczu

Strona jest poświęcona miejscowości Żarówka i jej okolicom, dniu dzisiejszemu i historii.

Jest też sentymentalnym powrotem do lat młodzieńczych i dziecinnych, kiedy wszystko wydawało się lepsze, a świat kończył się za następnym pagórkiem.

Żarowienie w katalogu Gwiazdor

ill titleŻyczenia

Dla wszystkich czytelników życzenia spokojnych, radosnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku
Marry Christmas with Love and Peace. Happy New Year !


ill titleInformacje

Zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w naszym regionie więcejArtykuł w "Obserwatorze lokalnym" (wrzesień 2010) z okazji jubileuszu 15-lecia nadania Szkole Podstawowej w Zassowie imienia Rodziny Łubieńskich.
Więcej informacji na stronie


Imię Batalionu Barbara AK dla Szkoły Podstawowej w Lubaszowej
Godnym odnotowania jest fakt, że w dniu 4 września 2010 roku odbędzie się uroczyste nadanie imienia Batalionu AK "Barbara" dla Szkoły Podstawowej w Lubaszowej. Jest to tym ważniejsze wydarzenie, iż jest to pierwsza instytucja, która otrzymuje imię I Batalionu "Barbara" 16pp AK, który w lecie i jesieni 1944 roku przeszedł 3 miesięczny szlak bojowy w południowej części powiatu tarnowskiego.

Informacja od Pana Krzysztofa Sikory
Więcej informacji na stronie www.batalionakbarbara.pl


27 maja 2010r zmarł po ciężkiej i długiej chorobie Ś.P. Władysław Kużdżał.
Przyjaciele i znajomi wspominają go jako osobę niezwykle pogodną i przyjazną. Był pierwszym polskim osadnikiem od lipca 1945r we wsi Wolmsdorf (obecnie Sosnowa) na Dolnym Śląsku. Żył niepełne 93 lata, najstarszy Żarowianin w Sosnowie. Dzięki niemu zachowały się wspomnienia Żarówki z okresu II Wojny Światowej i wspomnienia osadnictwa na Ziemiach Zachodnich (wspomnienia).
Ś.P. Władysław został pochowany w dniu 29.05.2010r na cm. komunalnym w Kamieńcu Ząbkowickim.


tytuł Aktualności

ill title Co nowego w serwisie?

... archiwum

ill titleŻarówka

historiaMiejscowość w województwie podkarpackim liczy około 900 mieszkańców (31.12.2004), leży w południowo-zachodniej części gminy Radomyśl Wielki, przy drodze z Radomyśla Wielkiego do Czarnej, wzdłuż rzeczki Jamnicy. Nazwa Żarówka jest związana z osadnictwem leśnym i procederem wypalania lasów (system żarowy). Nazwa początkowo brzmiała Zdzarowka, lecz ulegając stopniowemu przekształceniu osiągnęła obecną formę. Pierwsza wzmianka dotycząca Żarówki pochodzi z 1581 roku: "Zdzar noviter locata,idem hort 8", jako o nowej osadzie z 8 zagrodnikami. W roku 1591 została określona jako "Zdzar alias Zdzarowka". Od początku istnienia wieś związana ze Zdziarcem.