ill titleKościół w Dulczy Wielkiej

Opracował: Stanisław Cichoń

W latach 1937/1938 wybudowano w Dulczy Wielkiej drewniany kościół. Niestety, uległ on całkowitemu spaleniu podczas działań frontowych w 1944r. Po wojnie "zmontowano" tymczasowy kościół z powojennego baraku, który został przystosowany do nowej roli i ustawiony obok miejsca gdzie stał zniszczony kościół.


W tym prowizorycznym kościele, w dniu 24.06.1950r odbył się ślub autora zdjęć. Pan Młody - Józef Cichoń s. Wawrzyńca (*1924) z Żarówki (od 1945r mieszkający w Płonicy k. Złotego Stoku). Panna Młoda - Helena Kurek (*1928) z Dulczy Wielkiej. Wkrótce rozpoczęto budowę nowej Świątyni (w miejscu spalonego drewnianego kościółka w 1944r).

Fotografia z 1956r ukazują stan i otoczenie nowego kościoła tuż po zakończeniu budowy.

Aktualnie autor zdjęć mieszka w Ząbkowicach Śląskich. Pani Helena, niestety, zmarła w 1991r.

Jeszcze przed wojną, Józef Cichoń zakupił aparat fotograficzny Agfa i wykonał b. dużo zdjęć rodzinnych i innych. Całe "archiwum" umieszczone w walizce zostało pozostawione w prowizorycznym schronie, podczas pośpiesznej ewakuacji w sierpniu 1944r. Ocalał jedynie aparat (sprawny do dnia dzisiejszego). Podczas corocznych wizyt w rodzinnych stronach w dalszym ciągu uwiecznia zmiany zachodzące w krajobrazie Dulczy Wielkiej i Żarówki.

Za zgodą autora zdjęć,
Opracował: Stanisław Cichoń.
Kłodzko, październik 2007r.