ill titleLista strat

Dzięki inicjatwie Andrzeja Przybyszewskiego powstaje "Lista strat, ofiary wojny - powiat mielecki". Lista ma obejmować wszystkie osoby związane z powiatem mieleckim (w obecnych granicach), które poległy lub zagineły w trakcie II wojny światowej.

Według powyższego wykazu, łączna ilość śmiertelnych ofiar II Wojny Światowej wynosi 38 osób z Żarówki wraz z Podlesiem Żarowskim.


Niewiarygodne szczęście.

Niebezpieczne "pamiątki" pozostawione w ziemi przez obie strony, walczące od sierpnia 1944 do stycznia 1945 w walkach pozycyjnych na obszarze Żarówki, jeszcze przez wiele lat po wojnie zbierały swoje krwawe żniwo. Niesamowitą wręcz przygodę przeżyła Władysława Wróbel z d. Frankowicz latem 1947r, mieszkajaca na Podlesiu Żarowskim będącym do 1947r częścią Żarowki. 17-letnia wówczas dziewczyna pasła krowę na polu tzw. "Pod górą" w pobliżu szosy Tarnów - Radomyśl W.

W pewnej chwili zwierzę weszło na łąkę Szczurka z Żarówki. Podczas próby zawrócenia jej, krowa zaczęła uciekać. Podczas krótkiego pościgu nastąpił potworny wybuch. Pracujący w pobliżu na swoim polu Aleksander Dobosz obserwujący to zdarzenie był przekonany, że "to już po Władzi!". Dobiegając w to miejsce zobaczył po chwili wyczołgującą się ze sporej wielkości dziury w ziemi, zakrwawioną, ogłuszoną i zszokowaną Władysławę. Okazało się, że niemiecka mina przeciwczołgowa czekała cierpliwie na odpowiednio silny nacisk; nadepnięta racicą przedniej nogi ciężkiego zwierzęcia - wybuchła. Odłamki i energia wybuchu zmasakrowały i rozerwały na strzępy nieszczęsną krowę - sama pastuszka wyszła z opresji prawie bez szwanku, nie licząc kilku drobnych skaleczeń na ramieniu.

Zdarzenie zrelacjonował Zygmunt Puła, siostrzeniec cudownie ocalonej Władysławy. Kraków, październik 2006r.