ill titleWspomnienia II Wojna Światowa - Żarówka

Nadesłał Stanisław Cichoń. Wspomnienia jego brata Tadeusza Cichonia i Władysława Kużdżała. Dnia 17 grudnia 2004 r. Sosnowa

Samoloty Luftwafe w rejonie Żarówki w 1944 roku

W lipcu rozbił się w Str. Jastrząbce 3-silnikowy samolot transportowy z różnym ładunkiem towarowym. Były tam m.inn. materiały tekstylne w belach, piły poprzeczne do drzewa, było nawet kowadło. Niedaleko wraku obok jednego z domów leżał martwy członek załogi - prawdopodobnie wyskoczył tuż przed upadkiem samolotu. Samolot ten przelatywał nad wschodnią stroną Żarówki w kierunku południowym. Był widziany m.inn. przez Tadeusza, natomiast nasz ojciec pojechał na rowerze w rejon upadku.

W dwa tygodnie później na polu Kawy (Pańskie Pola) awaryjnie lądował 2-silnikowy bombowiec. Pilot, (brak danych o innych członkach załogi) udał się pieszo w kierunku Tarnowa po pomoc. W rejonie Nw. Jastrząbki natknął się na (partyzanta?) Wawrzyńca Frankowicza z Podlesia, który usiłował Niemca zastrzelić. Na szczęście dla pilota karabin był niesprawny. Na drugi dzień samolot został zabrany transportem samochodowym a za próbę zamachu na pilota wojsko niemieckie spaliło jeden dom w Nw. Jastrząbce.

Stanisław Cichoń


Drugie opisane wydarzenie łączy się ze wspomnieniami mojego wujka Antoniego Frankowicza, który opowiadał o awaryjnym lądowaniu samolotu niemieckiego na Pańskich Polach. Na miejsce lądowania udali się okoliczni mieszkańcy Żarówki, w tym moi wujowie Mieczysław, Antoni i Tadeusz Frankowicz. Według ich relacji, pilot który przeżył lądowanie udał się do Czarnej w celu sprowadzenia pomocy z posterunku niemieckiej policj. Okoliczni mieszkańcy wykorzystali ten moment i "rozebrali" samolot. Wujowie zabrali "na pamiątkę" z wraku samolotu jego luk. Za co dostali lanie od ojca, a sam luk został zakopany w ogrodzie. Natomiast nasz sąsiad Cichoń z powodzeniem używał zdobycznego uchwytu z samolotu jako klamki do komory.

Mirosław Wnuk

Zobacz również:
Lądowanie samolotu Ju 352 "Herkules" - opracowanie na podstawie książki Aleksandra Kabary p.t. "ZAPALNIK ..."
Lądowanie samolotu Messerschmitt Bf 109E - opracowanie na podstawie książki Aleksandra Kabary p.t. "ZAPALNIK ..."