ill titleElżbieta Mróz "Wspólnota pamięci"


Elżbieta Mróz napisała niezwykłą książkę "Wspólnota pamięci" opowiadającą o jej rodzinie pochodzącej z miejscowości Żarówka.

Książka nie jest tylko zebraniem informacji o korzeniach rodzinnych, ale żywą opowieścią o naszych przodkach, o ich emocjach i życiu codziennym. Opowieścią o Żarówce i jej mieszkańcach. Opowieść o rodzinach, które szukały swojego szczęścia po II wojnie światowej poza rodzinną wsią, między innymi na ziemiach "odzyskanych".
Z tej książce przebija też tęsknota za tym co już powoli odchodzi, ale pozostaje we wspomnieniach cytując wiersz Magdaleny Dobosz
"Żarówkę czas ominął, piasek sypnął dalej
Tylko świeże groby mówią: coś się zmienia
Kukułka obiecała, że będę bogata
Wujek schował w zmarszczkach młodości wspomnienia".

Tak pani Elżbieta rozpoczyna opowieść "Wieś Żarówka to nie tylko miejsce zasiedlone przez jej mieszkańców. Jest także krainą w myślach i wyobraźni tworzoną przez opowieści rodzinne, zdjęcia oraz różne dokumenty pisane. To parę wieków historii wsi zamieszkiwanej przez ludzi twardych, nie ustępujących ani wojnom, ani żywiołom przyrody, ani epidemiom, które nawiedzały naszą Ojczyznę. Dawali oni świadectwo wiecznego odradzania się, zaczynania wszystkiego na nowo, bez względu na okoliczności. Wielu mieszkańców Żarówki opuściło swoje gniazda rodowe, rozproszyli się w kraju i na świecie. Teraz wpatrują się w miejsce na mapie i zastanawiają się, jak to było, jak wyglądali i żyli ich przodkowie".

Autorce gratuluje wytrwałości w tworzeniu tego opracowania. Wielkie podziękowania za stworzenie tak niezwykłej pozycji, która zachowuje naszą wspólną pamięć. Dziękuje pani Elżbieto!

Książka jest do pobrania w formie elektronicznej (wystarczy kliknąć w okładkę). Książka została wydana również w formie drukowanej. Serdecznie zapraszam do lektury.

Elżbieta Mróz Wspólnota Pamięci

Elżbieta Mróz Puchnarewicz
Na zdjęciu autorka książki Elżbieta Mróz Puchnarewicz.