ill titleWadowice Górne i Wampierzów
odpust na św. Anny w Wadowicach Górnych

Zdjęcia i opis zaczerpnięte ze strony Wieści Regionalne.
Wykonane przez Włodzimierza Gąsiewskiego w 2001 roku.

Kościół w Wadowicach Górnych. Najwcześniejsze źródła o osadnictwie w pobliżu Wadowic pochodzą z lat 1110-1117, zaś początki wsi z 1386 r. kiedy to król Władysław Jagiełło nadał ją wraz z innymi osadami Janowi z Tarnowa h. Leliwa. Parafię wydzieloną z okręgu parafialnego Książnice ufundował w 1458 r. Stanisław Tarnowski, kasztelan sądecki. Już z momentem powołania parafii w Wadowicach najprawdopodobniej istniała szkoła parafialna, która wzmiankowana jest w 1595 r. W latach 1561-70 parafia nie posiadała katolickiego duszpasterza. W tym czasie kościół zamieniony był na zbór protestancki aż do 1585 r. W tym roku parafię powtórnie ufundował Jan Gratus Tarnowski.
Kościół parafialny p.w. św. Anny - zbudowano w Wadowicach Górnych w 1913 r. na miejscu poprzedniego drewnianego z XVIII w., który przeniesiony został do Jam. Z roku 1721 zachowała się wiadomość o tym kościele, który spełniał także funkcje obronne. Była to budowla drewniana, której obronność mogła polegać na utrudnionym do niej dostępie. Pierwszy kościół ufundował w 1585 r. Jan Tarnowski.
Nowy kościół konsekrowano w 1925 r. Podczas działań wojennych 1944 r. został poważnie zniszczony i w latach 1945-48 odbudowany i odnowiony, zaś w roku 1957 odbudowano wieżę. Świątynia zbudowana jest z cegły, z użyciem kamienia i zachowuje cechy stylu neogotyckiego.


Kaplica w Wampierzowie. Wampierzów należąca do parafii Wadowice Górne, była i jest nadal niewielką miejscowością, o której wiadomo, że wzmiankowana była w 1577 r., że w XIX w. istniała tu szkoła wiejska, a w 1914–15 r. przewaliły się przez nią działania I wojny światowej. Obecnie istnieje tam szkoła oraz kaplica.


W dniu 29 lipca odbywa się coroczny odpust w Kościele parafialnym w Wadowicach Górnych na św. Annę, która jest patronką kościoła i parafii.


W uroczystościach wzięli udział m.in. ks. abp. Wojciech Ziemba pochodzący z Wampierzowa, metropolita archidiecezji białostockiej oraz ks. bp Wiktor Skworc - ordynariusz diecezji tarnowskiej.


Dary podczas maszy św. przekazuje Beata Bury.


Wampierzów, dom rodzinny ks. abp. Wojciecha Ziemby.