Autor: Stanisław Samojedny, Ziemia Kolbuszowska, 2001 XI

Laury za wieniec

9 września odbył się w Radomyślu Wielkim VI Podkarpacki Przegląd Wieńca Dożynkowego. Wśród najlepszych kategorii wieńca tradycyjnego I miejsce komisja sędziowska przyznała naszemu wieńcowi i zespołowi obrzędowemu "Mazurzanie" z Mazurów.

W tym roku w konkursie wzięło udział 37 wieńców. Była ich mniej niż w latach poprzednich. Spowodowane to było licznymi apelami o zaniechanie organizacji dożynek w gminach i powiatach województwa podkarpackiego, aby zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na pomoc dla powodzian. Tak postąpiono również w gminie Raniżów, gdzie po konsultacjach z sołtysami odstąpiono od gminnych dożynek.

Zespół obrzędowy "Mazurzanie" pod kierunkiem Emilii Adamczyk stawiający sobie za cel podtrzymywanie ludowych tradycji, do dożynek był przygotowany. Przygotowywał się też do konkursu w Radomyślu. Wystąpił tam w dwóch grupach: pierwszą grupę stanowili starsi członkowie zespołu, drugą zaś młodzież. Starsi przygotowali tradycyjny wieniec w kształcie kopuły uwity z kłosów czterech zbóż i ziół, młodzież zaś wykonała wieniec w kształcie dziesiątka, tak rzadko już spotykanego na naszych polach.

Konkurs przebiegał w dwóch częściach: pierwszą stanowiła prezentacja delegacji oraz samego wieńca, druga część to "ośpiewanie".

Komisja sędziowska w kategorii wieńca tradycyjnego przyznała dwa równorzędne I miejsca: dla zespołu obrzędowego "Mazurzanie" z Mazurów i zespołu obrzędowego "Tkacze" w Wysokiej, gmina Łańcut; II miejsce dla zespołu z Korniaktowa Południowego, gm. Białobrzegi; cztery równorzędne III miejsca dla: Otałęży z gm. Mielec, Żarówki z gm. Radomyśl Wlk., Glinika i Brzeżanki z gm. Strzyżów.

Młodsza część zespołu "Mazurzanie" - Alicja Adamczyk, Monika Dec, Ewa Jaworska, Danuta Stępień i Marzena Białas - otrzymały za swój wieniec wyróżnienie. Wszystkie wieńce otrzymały również od organizatorów nagrody pieniężne - 700 zł za I miejsce oraz 100 zł za wyróżnienie.
Powrót | Strona domowa

Mirosław Wnuk © 2006-2003