Autor: GeP, Gazeta Krakowska, 2002-10-10

Kto na wojta kto na burmistrza?

Przedwyborcze prezentacje

Od dwóch do sześciu kandydatów ubiega się o fotel burmistrza lub wójta w gminach powiatu dębickiego oraz w Radomyślu Wielkim i Wadowicach Górnych. Różnym zainteresowaniem cieszą się też mandaty radnych. Choć do obsadzenia jest tam z reguły po 15 mandatów, to na jedno miejsca przypada od dwóch do siedmiu kandydatów.

Najmniej chętnych do rządzenia jest w gminach Wadowice Górne i w gminie Dębica, gdzie o urząd wójta ubiegają się jedynie po dwie osoby. W Wadowicach obok Stefana Rysaka (PSL) - obecnego wójta gminy, do wyborczej walki stanął jedynie Tadeusz Należny - były wójt Wadowic, pracujący ostatnio jako sekretarz gminy w Szczucinie. W gminie Dębica obecny wójt i były naczelnik Stanisław Rokosz ma kontrkandydata w osobie Karola Wypaska (LPR) - pracownika prywatnej firmy. W Wadowicach równie mizernym zainteresowaniem cieszą się mandaty radnych. Do 15 miejsc w radzie kandyduje ledwie 28 osób. W gminie Dębica jest pod tym względem konkurencja nieporównywalna. Na jedno miejsce w 21-osobowej radzie przypada prawie 7 kandydatów, bo w wyborach wystartuje przecież 140 kandydatów.

W malutkiej Jodłowej mieszkańcy wybierać będą wójta spośród trzech kandydatów. O urząd ubiega się Władysław Kita - obecny wójt, Robert Mucha oraz Józef Warzecha. O 15 mandatów radnych powalczy natomiast 55 kandydatów.

Czterech kandydatów do najwyższego urzędu w gminie jest w Pilźnie i w Brzostku. W Pilźnie o przedłużenie kadencji ubiega się burmistrz Edward Serwatka, a jego rywalami są: Bolesław Babiarz (LPR) - bezpartyjny mieszkaniec Kozłowa, Józef Chmura ze Strzegocic - kierownik dębickiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, radny Rady Miejskiej w Pilźnie oraz Halina Żmuda - bezpartyjny radca prawny. W konkurencji o 15 mandatów radnych zmagać się będzie 56 osób.

W gminie Brzostek obecny wójt Leszek Bieniek również ma trzech kontrkandydatów. Weryfikacji wyborczej poddać chcą się także: Jan Chmura - były wójt tej gminy i radny powiatowy, Stanisław Jasik (LPR) - agent ubezpieczeniowy, Ferdynand Bugno (Samoobrona) - pracownik ODR w Jodłowej. W radzie zasiądzie tutaj 15 osób, które zostaną wyłonione spośród 76 kandydatów.

Po pięć osób stanie do wyborczej walki o fotel burmistrza i wójta w gminach Radomyśl Wielki, Czarna i Żyraków. W pierwszej z nich pod osąd mieszkańców poddadzą się: obecny burmistrz Józef Rybiński, Ryszard Hajduk - obecny zastępca buristrza, Krystyna Sypek - nauczyciel, Dariusz Procki - przedsiębiorca oraz Jan Kolbusz (LPR) - dyrektor szkoły w Dąbiu. W walce o 15 mandatów radnych weźmie udział 70 osób.

W gminie Czarna obok aktualnego wójta Józefa Chudego zarejestrowano jeszcze czterech innych kandydatów ubiegających się o stanowisko wójta. Są to: Andrzej Kopa (SLD - UP), Marek Para - obecny przewodniczący Rady Gminy, Jan Klich (Samoobrona) i Stanisław Mika. Do 15 mandatów radnych kandyduje 78 osób.

Ostra walka zapowiada się także w gminie Żyraków, gdzie obecny wójt Bogusław Dydo zmagać się będzie z byłym wójtem i obecnym wicestarostą powiatu dębickiego Bogusławem Płodzieniem, dyrektorem szkoły w Bobrowej Robertem Madejem (SLD - UP), radnym powiatowym Krzysztofem Moskalem i pracownikiem WUCh w Dębicy Wojciechem Szajem (LPR). Ciężka rywalizacja zapowiada się tutaj także o miejsca w radzie. O 15 mandatów stara się 86 kandydatów. (GeP)
Powrót | Strona domowa

Mirosław Wnuk © 2006-2003