Autor: GeP, Gazeta Krakowska, 2002-02-04

Sieć dla wszystkich

RADOMYŚL WIELKI.Najpierw pieniądze, potem czysta woda

Dokończenie budowy sieci wodociągowej na terenie całej gminy to plan, który według władz samorządowych Radomyśla Wielkiego, ma być wykonany jeszcze w tym roku. Zważywszy na to, że inwestycja ma kosztować w sumie od trzech do trzech i pół miliona złotych, zamierzenie trzeba uznać za ambitne.

Ale też nie ma z czym zwlekać. Na standardowe w XXI wieku rozwiązania techniczne czeka wciąż jeszcze niemal połowa mieszkańców gminy. We wsiach Dulcza Wielka, Żarówka, Ruda, Dąbrówka czy Janowiec woda doprowadzona do domów wodociągiem to wciąż luksus nieosiągalny. Tam w dalszym ciągu jedynym źródłem jest studnia, w której często natrafić można na wodę pozostawiająca pod względem jakości sporo do życzenia. Do tego stopnia, że niejednokrotnie wodę trzeba dowozić.

Dlatego budowa sieci jest konieczna. Mimo wysokich kosztów samorządowcy są dobrej myśli. Obok budżetu gminy wsparcie finansowe nadejdzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a około 20 procent wszystkich kosztów pokryją mieszkańcy.

Wraz z końcem ubiegłego miesiąca upływał termin wpłaty tak zwanego wpisowego, które ustalono na poziomie 300 zł. - To gwarancja, że ludzie wodociągowanie traktują poważnie - twierdza urzędnicy dodając, że w razie rezygnacji z podłączenia kwota ta nie podlega zwrotowi. Resztę pieniędzy mieszkańcy mają zapłacić w chwili włączenia ich w sieć. Kto tego warunku nie dopełni nawet po ukończeniu inwestycji będzie musiał czerpać wodę ze studni. (GeP)
Powrót | Strona domowa

Mirosław Wnuk © 2006-2003