Autor: Krzysztof Urbanski, Dziennik Nowiny , 05. Stycznia 2004

Wody nie zabraknie

Gmina ma wlasną siec

RADOMYŚL WIELKI. Ponad 162 kilometry sieci wodociągowej zbudowano w gminie w ciągu ostatnich trzech lat. Tym samym wszystkie gospodarstwa mają zapewniony dostep do wody. Zarząd planuje kolejną inwestycje związaną z budową kanalizacji.

Jeszcze do niedawna wielu mieszkanców gminy nie byla przekonana do sieci wodociągowej. Wladzom gminym tlumaczyli, ze jej nie potrzebują poniewaz na podwórkach mają wlasne studnie. Gdy po ubieglorocznej suszy zaczely byc puste, oponenci zmienili pogląd, zainteresowanie wodociągiem wzroslo. - Budowa sieci ruszyla przed kilkoma laty. Jej ostatnim etapem bylo podlączenie sześciu miejscowości: Rudy, Dąbrówki Wislockiej, Janowca, Zarówki i Dulczy Malej i Wielkiej -mówi wiceburmistrz Radomyśla, Stanislaw Lonczak.

Koszt ostatnich prac to prawie 8,1 mln zl, które gmina w wiekszości wylozyla z wlasnego budzetu. Pozostalą cześc tej kwoty pozyskano z Fundacji Polsko-Szwajcarskiej, Banku Światowego funduszów PHARE i Ochrony Środowiska.

Wiceburmistrz przyznal, ze na tym terenie nie ma duzych ujec wodnych, a jedynie niewielkie Lródla podskórne, których istnienie jest zalezne od aury. - Dlatego tez cenimy sobie wspólprace z naszymi sąsiadami, m.in. gminą Wadowice Górne, skąd z dwóch ujec - w Woli Wadowskiej i Wampierzowie - dostarczana jest do nas woda.

Kolejną inwestycją, którą planuje zarząd gminy jest budowa kanalizacji. Zlozono wniosek o dofinansowanie z funduszu Sapard.

W związku z duzym rozproszeniem gospodarstw na terenie gminy, nie wszedzie wykonanie sieci moze okazac sie oplacalne. - W takim przypadku rozwazamy mozliwośc dofinansowania budowy malych, prywatnych oczyszczalni ścieków - informuje Lonczak.


Powrót | Strona domowa

Mirosław Wnuk © 2006-2003