Autor: GeP, Gazeta Krakowska, 2002-10-04

Autobus pod domem

RADOMYŚL WIELKI. Wygodniej do szkoły

Dwa dodatkowe miejsca pracy i wygodny dojazd do szkoły - oto efekty uruchomienia z początkiem roku szkolnego zorganizowanego dowozu do szkół dla dzieci niepełnosprawnych. - Rodzice są bardzo zadowoleni - zapewnia Andrzej Przybyszewski, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół w Radomyślu Wielkim.

Dotychczas rodzice niepełnosprawnych dzieci radzili sobie na własną rękę. Do szkół specjalnych w Mielcu lub w Tarnowie dowozili je indywidualnie, czasem ktoś korzystał z internatu, a z rzadka z oferty szkół dysponujących specjalnymi busami. Za usługi przewozowe trzeba było zapłacić 500 złotych miesięcznie, a samochód podjeżdżał nie zawsze tam gdzie by się chciało.

Teraz sytuacja uległa zmianie. Kiedy okazało się, że liczba dzieci niepełnosprawnych w gminie jest znacznie większa niż się wcześniej wydawało gmina uruchomiła własny transport. - Bus na piętnaście osób podjeżdża pod sam dom i problem transportu nie istnieje - mówi dyrektor Przybyszewski dodając, że obok kierowcy zatrudnienie znalazła także profesjonalna opiekunka towarzyszące dzieciom w trakcie jazdy.

Jedyny kłopot to pojemność busa, która jest mniejsza niż liczba dzieci, bo ze szkół specjalnych korzysta aktualnie 18 osób. Sprawa ma być jednak niebawem rozwiązana, ponieważ przewoźnik deklaruje, zastąpienie wykorzystywanego obecnie samochodu nieco większym pojazdem. (GeP)


Powrót | Strona domowa

Mirosław Wnuk © 2006-2003