II Parada Konna w Żarówce
/10.06.2010/ źródło: http://www.radomyslwielki.pl/

"Dawniej biedny gospodarz miał konia, a bogaty traktor, Teraz traktor ma każdy, a konia - bogaty" (usłyszane podczas imprezy)

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce planowało zorganizowanie w dniu 23 maja 2010 roku II Parady Konnej, jednak z powodu powodzi - imprezę przełożono. Kolejnym terminem miał być 6 czerwca. Uroczysty przejazd uczestników II Parady Konnej, na czele z sołtysem wsi Aleksandrem Mrozem na koniu Balusiu, z okolic mostu na stadion LKS „SPRINT” Żarówka miał miejsce o godz. 13.30. Wśród zaprzęgów byli mieszkańcy powiatów: wadowickiego, dębickiego i dąbrowskiego. Na miejscu zebranych powitał burmistrz gminy Radomyśl Wielki, Józef Rybiński. Kolejnym punktem spotkania miał być championat w przygotowanie którego wiele serca włożył Hubert Majkutewicz wraz z żoną (wielbiciel koni, pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji), jednak z powodu podtopień klacze nie dotarły. Następnie odbył się konkurs w powożeniu zaprzęgami. Uczestniczyło w nim 14 dorożek. Komisja powołana przez dyrektora Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa w składzie: Romana Terczyńska - Bomba, Jadwiga Topczewska i Maciej Topczewski dokonała oceny. Liczył się czas przejazdu przez wyznaczony tor oraz jak najmniejsza liczba punktów karnych.

  W tej konkurencji zwyciężyli:
 • 1. Sławomir Kużdżał
 • 2. Andrzej Chmura
 • 3. Feliks Jaje
 • 4. Teofil Jurczyk

Odbył się także konkurs na najładniejszy zaprzęg.

  Wyboru dokonali widzowie:
 • 1. Feliks Jaje - Radomyśl Wielki - 59 głosów
 • 2. Grzegorz Krawiec - Wadowice Górne - 58 głosów
 • 3. Damian Skrzyniarz - 32 głosy.

Miał miejsce również pokaz jazdy wierzchem na koniu. Zręcznością popisali się bracia Pożdżałowie z Podlesia, gm. Czarna. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, nagrody rzeczowe oraz brelok dla konia. Licznie zebranym gościom przygrywał zespół country "Zodiak" oraz kapela ludowa "Żarowianie". Uroczystość do późna w nocy zakończył festyn ludowy. Środki na imprezę uzyskano z "Kapitału Ludzkiego" i grantu ze Starostwa Powiatowego w Mielcu, wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Organizatorzy za pomoc w zorganizowaniu imprezy dziękują również radnemu Eugeniuszowi Rybie, dyrektorowi Pawłowi Pazdan, pani Basi (za pomoc w opracowaniu wniosku), dyrektorowi SCKiB w Radomyślu Wielkim - Arturowi Olchawie oraz ks. Proboszczowi Eugeniuszowi Haburze za wymodloną pogodę. Fundatorem pucharów był burmistrz Gminy - Józef Rybiński. "Zorganizowanie II Parady Konnej było odpowiedzią na ogromne zainteresowanie nią wśród amatorów - hodowców koni. Tegoroczna Parada miała wysoką rangę, a swoim zasięgiem objęła już powiat i województwo. Dziękując właścicielom koni i licznie zebranym przybyłym, mamy nadzieję, że nasz pokaz wpisze się w plan imprez powiatu, bo jak mówi się wśród koniarzy: "w grzywie wiatr, w kopytach magia" i "zobaczymy się za rok!" - podsumowali organizatorzy parady.